1. MAJ HOS SF HVIDOVRE

I dagens udgave af ''Aktuelt i Hvidovre'' klokken 13:00 skal vi til 1. maj arrangement hos SF.

Optagelsen fandt sted mandag den 1. maj 2023 fra klokken 07:00 til 11:00 på Kulturhus Risbjerggaard i Hvidovre.
Følgende personer optræder i optagelsen: Sofie Villadsen er forkvinde for SF Hvidovre præsenterer også de forskellige talere undervejs. Talerne er som følger:
* Siguard Agersnap, er Medlem af Folketinget for SF, valgt for Københavns Omregn.
* Pia Olsen Dyhr er Folketingsmedlem og formand for SF
* Jon Olafsson er formand for BUPL i StorKøbenhavn
* Anders Wolf Andresen er borgmester i Hvidovre og medlem af SF Hvidovre og til sidst:
* Karin Kofoed, der er medlem af Enhedslisten i Hvidovre og medlem af kommunalbestyrelsen.

Søren Søndergaard, der er Medlem af Folketinget for Enhedslisten deltog også i 1. maj arrangementet, men vi havde ikke denne gang sendetid til at få hans tale med. Dette lover vi at råde bod på i næste uges Aktuelt i Hvidovre.

Udsendelsen er produceret af Per Schreiber.

Seneste nyt

KOMMUNALBESTYRELSESMØDE

Hvidovre Nærradio transmitterer direkte fra byrådssalen fra kl. 18:00. Mødes genudsendes efterfølgende hver tirsdag fra kl. 18:00 indtil nyt møde afholdes.

Læs mere >

INTEGRATIONSPRIS OG STATUS PÅ ÅRET MARKEDSDAGE FORAN RÅDHUSET

På lørdag i programmet “Aktuelt i Hvidovre” fra klokken 13:00 til 14:00, er der fokus på Integrationsprisen, der blev uddelt Tirsdag den 12. september på Kulturhus Risbjerggaard samt lidt indslag fra HIFs Gamle Kæmpers marked, hvor vi har snakket med Anders Liltorp om de udfordringer og tanker der er forbundet

Læs mere >

UDSENDTES FLAGDAG MARKERET I HVIDOVRE

Aktuelt i Hvidovre har i morgen fokus på Veteranernes flagdag den 5. september. Vi har flere indslag som er en tale af borgmester Anders Wolf Andresen samt Ejer og stifter af SpyBrew, Jens Lynge Larsen. Vi kigger også på Kenneth F. Christensens udmelding om at trække sig fra Socialdemokratiet i

Læs mere >

Denne hjemmeside anvender cookies og for at se alt indhold bør du acceptere de nødvendige cookies.  Læs mere